BAA Polska
Jesteśmy jedną z najstarszych polskich firm konsultingowych. Funkcjonujemy na rynku od roku 1990. BAA została założona przez grupę pracowników naukowych, którzy w latach osiemdziesiątych współpracowali w Polsce z misjami Banku Światowego.
Historia naszej firmy
Oferta usług naszej firmy była stopniowo rozbudowywana. Na początku były to głównie biznes plany i analizy wykonalności projektów inwestycyjnych oraz projekty prywatyzacyjne. W roku 1992 przeprowadziliśmy pierwszą sprzedaż prywatyzacyjną (dot. POLFY Kutno), a w roku 1994 wprowadziliśmy naszą pierwszą spółkę na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (ZM Sokołów). Później z sukcesem doradzaliśmy przy dziesiątkach takich transakcji m.in. dla tak znanych spółek jak: JELFA, Mennica Państwowa, PZL Okęcie, RUCH, Polmos Zielona Góra, ZA POLICE, Polfa Kraków.
Od połowy lat dziewięćdziesiątych, obok obsługi fuzji i przejęć oraz doradztwa giełdowego, oferta BAA Polska została poszerzona o badania rynkowe, strategie rozwoju firm, wieloprzekrojowe programy restrukturyzacji oraz bieżące doradztwo korporacyjne. Wykonywaliśmy również oceny krajowych rynków branżowych dla klientów zagranicznych m.in. z Niemiec, USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, krajów skandynawskich, Węgier i Litwy.
Obecnie nasza oferta obejmuje pełne spektrum usług doradztwa biznesowego z obszaru ekonomiczno- finansowego, a naszymi klientami są największe polskie firmy.
Od wielu lat wiedza i doświadczenie ekspertów BAA Polska z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstw wykorzystywana jest przez organizacje przedsiębiorców, w imieniu których opracowujemy opinie i rozwiązania systemowe prezentowane w komisjach parlamentarnych, Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach administracji publicznej.
Za nasze osiągnięcia w sferze doradztwa biznesowego otrzymaliśmy wiele nagród i wyróżnień.
Zarząd i partnerzy
Aktywność publiczna
i społeczna
Partnerzy BAA aktywnie włączają się w działania publiczne na rzecz rozwoju gospodarki krajowej oraz polskich przedsiębiorstw. Ich wiedza z zakresu rynku kapitałowego i ekonomiki funkcjonowania firmy wykorzystywana jest przez pracodawców, w imieniu których biorą udział w pracach komisji parlamentarnych oraz instytucji monitorujących realizacje unijnych programów rozwojowych. Występują również w mediach publicznych, gdzie prezentują ocenę skutków ekonomicznych wprowadzanych regulacji prawnych, diagnozy stanu różnych branż oraz propozycje usprawnień działalności państwa w sferze gospodarki.
W największym stopniu prace te realizowane są w ramach Business Centre Club, którego BAA jest współtwórcą. Dla firm zrzeszonych w BCC eksperci BAA prowadzą również stałe konsultacje z zakresu funkcjonowania rynku publicznego, restrukturyzacji spółek, fuzji i przejęć oraz sposobów pozyskiwania środków finansowych.
Partnerzy BAA wspierają doradztwem także wiele organizacji społecznych, takich jak Krajowa Izba Biopaliw, Stowarzyszenie Euro - Atlantyckie, zrzeszenia spółdzielni mieszkaniowych, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Od lat założyciel i wieloletni Prezes BAA zasiada w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC na bieżąco opiniującym działania rządu w sferze gospodarki. Jest również stałym członkiem Rady Dialogu Społecznego, a przez wiele lat pełniła rolę arbitra w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Pracownicy BAA z dużym zaangażowaniem reagują na prośby o wsparcie kierowane do nas przez organizacje charytatywne i osoby fizyczne tragicznie doświadczone przez życie.
Kochamy też naszych czworonożnych przyjaciół i bardzo leży nam na sercu ich los. Każdemu z nas towarzyszy zresztą w życiu przedstawiciel tego lepszego niż ludzki, zwierzęcego świata, a często i kilka. Stąd też organizacje zajmujące się niechcianymi i chorymi zwierzętami wpieramy nie tylko finansowo ale i rzeczowo, np. przekazując im do ocieplenia posłań, wykładziny podłogowe wymieniane co kilka lat w biurze, zbędne już w domu koce lub materace.
Działalność naukowa
Wieloletnie doświadczenie, budowane na bazie oryginalnych, często bardzo złożonych, prac doradczych, stało się dla nas inspiracją dla rozwoju własnych badań nad procesami gospodarczymi kształtującymi współczesny model biznesu.
Jako analitycy i doradcy biznesowi dużej, zróżnicowanej grupy firm mamy na co dzień do czynienia z materią badawczą składającą się z wielu, często pionierskich strategii rozwoju. Stając się depozytariuszem tej unikalnej wiedzy uruchomiliśmy obszar własnych systemowych badań, które wykorzystujemy do tworzenia nowych rozwiązań i scenariuszy biznesowych.
Identyfikacja i rozpoznanie mechanizmów determinujących efektywny rozwój przedsiębiorczości w dzisiejszych realiach społeczno-gospodarczych, pozwala nam badać i weryfikować nowe modelowe rozwiązania. Rozwiązania, które pomogą skutecznie rozwijać firmy w coraz bardziej dynamicznie zmieniającym
się otoczeniu. Jest to szczególnie ważne obecnie, gdy pandemia COVID uzmysłowiła przedsiębiorcom jak ważnym jest posiadanie alternatywnych scenariuszy w każdym obszarze operacyjnego działania. Z wynikami naszych prac docieramy do instytucji rządowych i innych struktur wpływających na kreowanie warunków funkcjonowania przedsiębiorczości.
Tematami naszej działalności badawczej były w ostatnim czasie:
- kultura organizacji
- zarządzanie zmianą gospodarczą
- partnerstwo publiczno-prywatne
- nowoczesne instrumenty finansowania rozwoju
Nagrody
i wyróżnienia

Złota Statuetka
LIDER POLSKIEGO BIZNESU
za doradztwo biznesowe

AMBASADOR POLSKIEJ GOSPODARKI nagroda przyznawana przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i BCC w kategorii partner firm zagranicznych (2016 r.)

Tytuł ZŁOTEGO GROSZA przyznawany dla piętnastki wybijających się firm polskich przez Tygodnik Przekrój

Tytuł FIRMA DOBRZE WIDZIANA przyznany przez Ministra Pracy, Płacy i Polityki Społecznej
za zaangażowanie społeczne i realizowanie idei odpowiedzialności społecznej biznesu
(2018 r.)

MEDAL EUROPEJSKI
przyznany przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i BCC
za
świadczenie usług konsultingowych w obszarze restrukturyzacji spółek
(2017 r.)

AMBASADOR POLSKIEJ GOSPODARKI nagroda przyznawana przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i BCC w kategorii najwyższa jakość usług (2019 r.)

Prezes BAA Grażyna Magdziak powołana przez Prezydenta RP w 2003r do składu
Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych,
a od 2015 r. do chwili obecnej do
Rady Dialogu Społecznego

Prezes BAA Grażyna Magdziak powołana jako
Arbiter Sądu Arbitrażowego przy KIG

Członek Zarządu BAA Sylwia Galant-Załęgowska powołana jako członek Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego

MEDAL EUROPEJSKI przyznany przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i BCC za świadczenie usług doradztwa biznesowego z zakresu transakcji kapitałowych (2015 r.)